Niezdrowe Powietrze – Rośliny na ratunek!
Zanieczyszczone, niezdrowe powietrze wpadające podczas wietrzenia pokoju i toksyczny smog to norma dużych miast. Jakość powietrza ma kolosalny wpływ na zdrowie człowieka- warto więc zaopatrzyć się w naturalny jego filtr. Wielu miłośników roślin nie zdaje sobie jednak sprawy jakie właściwości, oprócz nawilżania, czy funkcji dekoracyjnej mają niektóre z nich. Część ma bowiem szczególne predyspozycje do pochłaniania zanieczyszczeń gazowych unoszących się w pomieszczeniu. Naukowcy potwierdzają, że wystarczą trzy takie rośliny, aby pozbyć się szkodliwych wyziewów z mieszkania (oczywiście w zależności od wielkości pomieszczenia). Więcej na ten temat znajdziecie na kanale YouTube Kasi Gandor, do którego serdecznie Was odsyłam. https://www.youtube.com/watch?v=lNirMusB_h8
Obraz Free-Photos z Pixabay
Przedstawiam zestawienie 10 roślin oczyszczających powietrze, które prawdopodobnie każdy miał, ale nie znał ich magicznych właściwości:
- Skrzydłokwiat- usuwa formaldehyd, benzen, aceton, trichloroetylen
- Nefrolepis wyniosły- usuwa ksyleny i formaldehyd
- Dracena- usuwa trichloroetylen, ksyleny, formaldehyd, benzen, amoniak, toluen, tlenek węgla
- Sansewiera gwinejska- usuwa trichloroetylen, benzen, ksyleny i formaldehyd
- Bluszcz pospolity- usuwa trichloroetylen, benzen, ksyleny, formaldehyd i toluen
- Chamedora wytworna- usuwa ksyleny, benzen, formaldehyd, tlenek węgla, trichloroetylen
- Zielistka Sternberga- usuwa ksyleny i formaldehyd
- Daktylowiec- usuwa ksyleny i formaldehyd
- Bluszcz pospolity- usuwa trichloroetylen, benzen, ksyleny, formaldehyd i toluen
- Anturium Andreego- usuwa ksyleny, formaldehyd i amoniak
Zanim zaczniesz
Warto pamiętać o tym, że wymienione wyżej rośliny nie oczyszczą mieszkania z unoszących się pyłów, a jedynie gazów. Ponad to należy pamiętać o sadzeniu ich w taki sposób, aby system korzeniowy (a więc naturalny filtr) mógł w pełni wykorzystać swój potencjał oczyszczający i miał dostęp do powietrza. Zaleca się również zwrócić uwagę na materiał z jakiej doniczka jest wykonana. Badania Kaysa wykazały bowiem, że plastikowe podłoże może być źródłem LZO- lotnych związków organicznych. Ważny jest więc dobór bezpiecznych i zdrowych dla środowiska pojemników.
Więcej o uprawie wymienionych roślin znajdziecie pod tym linkiem.